سامانه پیامک چاپارگاه

حاشیه‌های حضور وزیر ارتباطات در اتاق بازرگانی

صبحانه کاری تیم وزارت ارتباطات امروز در اتاق بازرگانی ایران بیش از دو ساعت طول کشید و در این مدت با حاشیه هایی همراه بود.
محمود واعظی امروز صبحانه‌اش را به درخواست پارلمان بخش خصوصی با نان، پنیر و گردو دور میز طبقه هشتم اتاق بارزرگانی ایران صرف کرد.

*نمک‌گیری وزیر ارتباطات برنامه‌اش را به هم ریخت*
وزیر ارتباطات برخلاف روحیه آن تایم بودن (سروقت حاضر شدن و اهمیت دادن به موضوع زمان) چنان در حلقه تنگ بخش خصوصی گیر کرد که نمک‌گیر شدنش هم افاقه نکرد و در ابتدای صحبت‌هایش گفت: متعجبم که اینجا برای صحبت، ۲۲ نفر اسم نوشته‌اند اما ۳۰ نفر صحبت کردند. بنابراین متنی را که آماده کرده بودم تا ارائه دهم و در واقع صحبت‌های اصلی من بود کنار می‌گذارم.

*بازی با احساسات*
پاسخ به چهار پنج سوال بیشتر توسط وزیر ارتباطات نگذشته بود که ناگاه ظاهرا موضوعی ذهنش را آزرده کرد و در پاسخ به عضو اتاقی که گفته بود شما با برنامه‌ریزی هایی که انجام داده‌اید عملا به یک سو اهداف‌تان بیشتر نمی‌توانید برسید، گفت: مطمئن باشید به تمام آن چیزی که گفته و برنامه‌ریزی کرده‌ام، می‌رسم. جوابی که گویی بر سر بازی با احساسات یک وزیر بود.

*کارنامه‌فشانی بعد از دو دهه*
البته وزیر ارتباطات در این جمع خودی هم نشان داد و کارنامه درخشان مدیریت ۲۸ ساله پیش‌اش در مخابرات را هم به رخ اعضای اتاق بازرگانی کشاند. وی در ارتباط با ورود کالاهای بی‌رویه از چین گفت: زمانیکه مدیر مخابرات بودم بسیار حمایت از پژوهش و تولید داخل داشتم و بعد از من هم آقای غرضی همین رویه را پیش گرفت به گونه‌ای که شرکت‌هایی با ۸۰۰ تا هزار نفر پرسنل شکل گرفتند.
اما نکته ظریف در این است که وزیر کنونی، مدیر مخابرات زمان جنگ تحمیلی بوده و بعید است که در آن زمان میزان تولیدات بیش از زمان کنونی بوده باشد.

*بخش خصوصی متکی به دولت است یا دولت …*
واعظی از عدم تمایل شرکت‌های ایرانی برای حضور در نمایشگاه باکو که ظاهرا غرفه‌های آن برای ایرانی‌ها رایگان بود نیز داد و گفت: با التماس ما نهایتا ۵ شرکت در این نمایشگاه حضور یافتند. بخش خصوصی نباید این اندازه به دولت متکی باشد و خودش هم باید حرکت داشته باشد.
اما اینطور که واعظی ترسیم کرد، بخش خصوصی نه تنها هیچ تکیه‌ای به دولت نداشته بلکه با زور آن راهی سفری ناخواسته شده است.

*صادرات نرم‌افزار را ندانسته افزایش می‌دهیم*
به گزارش تسنیم این مراسم پر حاشیه، از رقم صادرات نرم‌افزار هم رونمایی کرد اما پرده‌برداری بیشتر موجب ابهام شد.
وزیر نمی‌داند که رقم صادرات نرم‌افزار ۹۰ میلیون دلار است یا ۴۰۰! اما معتقد است باید سیاست‌های تشویقی برای افزایش این میزان رقم داشت.
این نشاندهنده جایگاه عبارت کلیشه‌ای “حمایت می‌کنیم” است. اختلاف ۳۱۰ میلیون دلاری بر سر صادرات نرم‌افزار رقم کمی نیست و بهتر است مسئولان اطلاعات دقیقی از میزان صادرات به دست آورند و بعد به فکر افزایش این رقم باشند.

*آب پاکی روی دست اتاق*
کنایه هوشمندانه وزیر ارتباطات به اعضای اتاق بازرگانی هم علاوه بر لطف شاداب کردن مجلس، حامل نکته ظریفی بود.
وی در برابر درخواست اعضای اتاق برای انتخاب نماینده ای از بخش خصوصی برای حضور در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات گفت: بخش خصوصی توانمندی جامع بر سر یک نماینده را ندارد و خودشان را هم قبول ندارند، بنابراین از ترس دعوا شدن بی‌خیال این کار شدیم.
اما نمایندگان پارلمان بخش خصوصی دوباره معترض شدند که چرا از اعضای اتاق کسی انتخاب نمی‌شود؟، اما وزیر گفت: آخه موضوع این است که از بیرون هم اتاق بازرگانی را قبول ندارند و سندیکاها خود را متولی عنوان می‌کنند.

*اتمام حجت از جایگاه وزیر*
تهدید مستقیم شرکت‌های اینترنتی که ظاهرا خون وزیر ارتباطات را به جوش آورده‌اند نیز از دیگر موضوعات جالب توجه این صبحانه کاری بود.
واعظی که برخلاف برگزاری نشست‌ها و جلسات متعدد شرکت‌های اینترنتی و ISP بر سر ایجاد محدودیت بر فعالیت‌هایشان و ایجاد اهرم فشار برای دولت، صبر پیشه کرده بود این بار با چنان قدرتی خطاب به دبیر انجمن شرکت‌های اینترنتی گفت که جلوی قاچاقچیان ترافیک را می‌گیرد که گویی برخی نفس‌ها در سینه حبس شد.
واعظی همچنین گفت: این کار بازی با پول بیت‌المال است و به هیچ عنوان راضی به این کار نیست و به همین خاطر به این شرکت‌ها فرصت بازگشت از رویه سابق را می‌دهد در غیر اینصورت برخورد عملی می‌کند.

*جنجال الکامپ در اتاق*
جهانگرد رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران هم در این نشست حضور داشت و در بخشی از صحبت‌هایش که به الکامپ بر می‌گشت، گفت: برای نمایشگاه الکامپ نیز اصرار زیاد داشتیم که آن را با همکاری اعضای صنف و در عین حال با شفافیت و سلامت برگزار کنیم اما متاسفانه فعالیتهای نمایشگاهی با نوعی فساد مواجه شده است.
وی گفت: با این حال ما از ورود بخش خصوصی به نمایشگاه حمایت می‌کنیم و خواهش ما از نمایندگان آن این است که در برگزاری نمایشگاه اینگونه عمل نکنند.
در حالیکه مجری الکامپ بیستم نیز به عنوان نماینده بخش خصوصی در صبحانه کاری حضور داشت، جهانگرد گفت: اهالی صنف در فعالیت‌های اقتصادی یکدیگر را نزنند. کاری که الان می‌شود فسادآمیز است.
وی بعد از اتمام صحبت‌هایش نزد رئیس مجمع تشکل‌های فناوری اطلاعات ایران (مجری کنونی الکامپ) رفت و به گپ و گفت پرداخت اما از ظاهرا امر بر می‌آمد که دو طرف چندان دل خوشی از یکدیگر ندارند.
البته الفاظی چون “کوتوله‌ها نمی‌گذارند کار کنیم” هم به گوش می‌خورد.

منبع: سایت خبری قطره

تگ ها >> ، ،